Zahájili jsme předprodej na únorová představení!

Aktuality

Novinky divadelní sezóny 2015/2016

Černá gangsterská groteska, drama z pankrácké věznice, zpověď prokletého básníka, vzpomínky z protialkoholní léčebny či temný příběh o křehkém dospívání.

Švandovo divadlo připravuje novinky sezóny 2015/2016

Černou gangsterskou grotesku, drama z pankrácké věznice, zpověď prokletého básníka, vzpomínky z protialkoholní léčebny či temný příběh o křehkém dospívání si ve Švandově divadle připíšou na své divadelní menu v sezóně 2015/2016. Od září 2015 do června 2016 představí smíchovská scéna pět novinek v osobitých režijních výpovědích. 

Jak uvádí ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek, nová sezóna s sebou pravidelně přináší i změny v hereckém souboru. Ten od září rozšíří dvě nové posily – talentovaný Jacob Erftemeijer a Eva Josefíková, která na Smíchov přichází z Kladna „Nadějná herečka na sebe upozornila už jako rozmarná Celimena v Molièrově komedii Misantrop a teď ji čeká role odbojářky Hany Krupkové v komorním dramatu Pankrác ´45,“ říká Daniel Hrbek. Se souborem se na čas rozloučí Petra Hřebíčková, která odchází na mateřskou dovolenou, odchází také Kristýna Frejová a Patrik Děrgel, který nastupuje do ND Praha. “Patrik Děrgel se k nám ale bude i v příští sezóně pravidelně vracet jako princ dánský v představení Hamlet,“ upřesňuje Hrbek, který Švandovo divadlo úspěšně vede už patnáctým rokem. 

U Švandů od září uvítají i nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU a pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi jako je například hudební publicista Jiří Černý, moderátorka Daniela Drtinová a další.

Novinky a stálice
Podle uměleckého šéfa Švandova divadla Doda Gombára spojuje připravovanou sezónu společné téma: všechny hry se točí okolo hledání pevného bodu. „Snaha o uvědomování si stálic v našich životech a zkoumání jejich proměnlivosti může být ve zrychleném světě plném nejistot východiskem,“ říká Dodo Gombár. Ten i nadále sází na „autorství, novátorství a objevování“ a divadlo hodlá opět otevírat zajímavým divadelníkům mladší a střední generace. „Jde nám o osobní postoje a výpovědi, které můžou a musí vyvolávat polemiky a otázky,“ uvádí Dodo Gombár, který je sám respektovaným režisérem a autorem: jeho text Peniaze zvítězil nedávno v anonymní soutěži o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila agentura Aura-Pont. Mnohé tituly opět uvidíme v českých premiérách a budeme pokračovat v uvádění silných autorských adaptací i původních textů,“ dodává dramaturgyně Švandova divadla Lucie Kolouchová.

Legrační gangsteři, hvězdy na Pankráci a Betonová zahrada
Sezónu zahájí groteska D. C. Jacksona Zabít Johnnyho Glendenninga. Režírovat ji bude Daniel Hrbek, který tak navazuje na velmi úspěšnou linii černých komedií Kdo je tady ředitel?, Kurz negativního myšlení a Řemeslníci. Groteska D. C. Jacksona (u nás i ve světě známého především jako autora hry Můj romantický příběh) připomíná drsná dramata Martina McDonagha, zároveň však navazuje na nejlepší tradice starých dobrých gangsterek. V Hrbkově režii a se známými songy světových kapel se novinka prostoupená suchým skotským humorem objeví v premiéře 17. října 2015 ve Velkém sále Švandova divadla

Druhou novinkou bude inscenace původního textu dramaturgyně Martiny Kinské Pankrác ´45. Zavede nás na konec léta 1945, do doby vyřizování účtů, veřejných lynčů i zakrývání vlastních vin. V pankrácké věznici se tak mohou potkat filmové hvězdy Lída Baarová a Adina Mandlová, ale ocitne se zde také Hana Krupková - dívka napomáhající odbojové akci parašutistů - a židovka Julča, která prošla Osvětimí. A záhy přibude ještě pátá žena… V napínavém příběhu z jedné ženské cely se můžeme těšit na herecké výkony ústřední pětice: Adinu Mandlovou bude hrát Klára Cibulková, Lídu Baarovou ztvární Réka Derzsi, Hanu Krupkovou Eva Josefíková, Julču Andrea Buršová a v roli tajemné ženy uvidíme Bohdanu Pavlíkovou. Hra Martiny Kinské vychází ze skutečných událostí a v její vlastní režii ji uvidíme v premiéře 7. listopadu 2015 ve Studiu.

Rok 2016 zahájí u Švandů další autor z britských ostrovů Ian McEwan a jeho Betonová zahrada. Šokující prvotina z roku 1978 vyšla v mnoha překladech po celém světě a v roce 1993 se dočkala i zdařilého filmového ztvárnění. U Švandů ji nyní čeká vůbec první jevištní zpracování mimo Velkou Británii – autor totiž vydává svolení k adaptaci svých děl jen zřídka. Čtyřem sourozencům zemřou krátce po sobě oba rodiče, ale oni chtějí zůstat spolu a navenek vést život jako dřív. Jenže přichází horké léto a v jejich domě na periferii začne být k nedýchání. Atmosféra houstne. A ve vzduchu se vznáší skutky, které nesmí vyjít na světlo… Podivuhodný příběh o křehkosti i hrůzách dospívání bude mít premiéru 30. ledna 2016 ve Velkém sále v režii Doda Gombára. Autorkou divadelní adaptace bude tentokrát jedna z nejvýraznějších spisovatelek střední generace Petra Hůlová.

Prokletý básník a úsměv muže z léčebny
V návaznosti na Shakespearova Hamleta a Molièrova Misantropa připravuje Švandovo divadlo další klasický titul s výrazným mužským hrdinou. Volnou trilogii „příběh muže, příběh světa“ v sezóně 2015/2016 uzavře Baal, divadelní prvotina slavného německého dramatika Bertolta Brechta. Jejím hrdinou je básník, který se vysmívá společnosti a její morálce, sám je však nositelem nejhorších lidských vlastností. Hru nastuduje režisér Marek Němec, který na sebe upozornil například režií hry Terminus v Divadle v Celetné. Premiéra ve Studiu je naplánována na 19. března 2016.

Závěr sezóny bude patřit divadelní adaptaci knihy Úsměvy smutných mužů Josefa Formánka. Činorodý novinář a spisovatel v ní poutavě vylíčil vlastní zážitky z protialkoholní léčebny. Jeho cesta do hlubin mužské duše přináší vedle mrazivých okamžiků především úlevu, očištění, humor a sebeironii, které se v popisech boje se závislostí vyskytují jenom výjimečně. Prvního uvedení Formánkovy knihy na česká divadelní prkna se jako autor a režisér zhostí Dodo Gombár. Ten hru chystá jako projekt pro celý herecký soubor Švandova divadla. Premiéra bude 28. května 2016 ve Velkém sále.

 25. 8. 2015