Hledat Menu

O divadle

Marie Štípková

Herečka souboru Švandova divadla

Narodila se 9.9.1986 v Českém Těšíně.

První herecké zkušenosti získala už při studiu na osmiletém gymnáziu, kdy dlouhodobě externě spolupracovala s Těšínským divadlem. Poté vystudovala činoherní herectví na DAMU (2006-2010), kde absolvovala rolí Arkadiny v Čechovově Rackovi. Mezi její pedagogy patřila mimo jiné Jaroslava Adamová. Už při studiu na DAMU se objevila na několika pražských scénách a hrála v absolventských inscenacích vyšších ročníků (J. Havelka a kol.: Velmi společenské tance;T. Stoppard: Na flámu).  Za studijní úspěchy získala Cenu Jiřího Adamíry a Cenu Valtra Tauba. Po absolutoriu byla dva roky na volné noze a spolupracovala jak s kamennými scénami (Švandovo divadlo, Divadlo Minor, Nová scéna Národního divadla), tak s nezávislými soubory (Divadlo Letí, Meetfactory, BocaLocaLab, Geisslers Hofcomoedianten). 

V letech 2013-2016 byla v angažmá v Městském divadle Kladno, kde ztvárnila mnoho rolí. Mezi nejvýraznější patřila titulní role Jentl ve stejnojmenné inscenaci podle novely I. B. Singera v režii Jakuba Nvoty a Géša Gottfriedová v Brémské svobodě (R. W. Fassbinder) v režii Martina Františáka, za kterou získala Cenu divadelní kritiky 2015 v kategorii ženský herecký výkon.

Je součástínezávislého souboru BodyVoiceBand (inscenace Vojna, Bubny v noci a Milovnice, vše v režii J. Šiktancové) a asistuje při výuce herectví na DAMU.

Od roku 2014 hraje na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Mnoho povyku pro nic.

Členkou hereckého souboru Švandova divadla je od roku 2017.

VE ŠVANDOVĚ DIVADLE HRAJE V INSCENACÍCH
Bratr spánku
Úklady a láska
Obraz Doriana Graye
Ztracená čest Kateřiny Blumové
Krysař

PO DERNIÉŘE
Byla jsem doma a čekala, až přijde déšť, Betonová zahrada, Hladová země

A NA JINÝCH SCÉNÁCH
A studio Rubín; Divadlo Ponec; Národní divadlo: Pýcha a předsudek; Divadlo Minor: Hon na Jednorožce; Činoherní studio Ústí nad Labem: Homo Faber, Děti z Bullerbynu; Tygr v tísni: Oresteia; experimentální prostor NoD: Evropa

FILM
Chyťte doktora, Anglické jahody, Cesta do lesa, Jako nikdy, 8hlav šílenství

TELEVIZE
Kriminálka Anděl (TV seriál), Svatby v Benátkách (TV seriál), Ohnivé kuře (TV seriál), Dáma a Král (TV seriál)