Vladimír Franz 65: Hudba jako energie
Cyklus soudobé hudby S – MIMOŘÁDNÝ KONCERT
Prague Philharmonia |
Režisér: | Hana Dohnálková |
---|---|
Hrají: | Vladimír Franz, Členové orchestru Prague Philharmonia |
Nejbližší uvedení
Vladimír Franz (1959)
- Rex tremendae majestatis pro smyčce a zvukovou stopu (2023)
- Pražské divertimento pro smyčce (2016)
Vladimír Sommer (1921–1997)
- Smyčcový kvartet č. 2 (1980)
Členové orchestru Prague Philharmonia
Mimořádný koncert
Vladimír Franz (1959) představuje výraznou osobnost české kulturní scény. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, souběžně soukromě studoval malbu u Karla Součka a Andreje Bělocvětova, skladbu u Vladimíra Sommera a Miroslava Reichla, rovněž dějiny umění a dějiny hudby. Jako malíř uspořádal více než padesát samostatných výstav doma i v zahraničí. Vystavoval v galeriích na třech kontinentech.
Rozsáhlá je především jeho tvorba hudební. Od 80. let se věnuje převážně komponování scénické hudby, za kterou získal řadu významných ocenění, avšak zaměřuje se rovněž na kompozici hudby klasické, filmové a rozhlasové. Dosud zkomponoval scénickou hudbu k více než 120 divadelním představením pro naše přední divadelní scény (Národní divadlo v Praze, Národní divadlo Brno, Vinohradské divadlo v Praze, Městské divadlo Zlín, Západočeské divadlo v Chebu aj.).
Od roku 1991 se věnuje pedagogické činnosti (Divadelní fakulta AMU, Filmová fakulta AMU, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně aj.). V roce 2004 byl jmenován profesorem. V roce 2012 byl kandidátem do voleb na úřad prezidenta České republiky. Je šestinásobným držitelem ceny Alfreda Radoka (1998, 2000, 2002, 2005, 2006, 2007), Ceny Divadelních novin (2001) a Ceny OSA (2012).
S Vladimírem Franzem se zaměříme především na jeho působení v oblasti hudby a výtvarného umění. U příležitosti tohoto koncertu bude vydán bulletin o autorově hudební a výtvarné tvorbě, včetně ukázek jeho prací.
O CYKLU
Dvacáté výročí svého působení oslaví v sezoně 2024/2025 Cyklus soudobé hudby S. A slavit budeme ve velkém stylu! Naší ambicí je posunout tuto řadu mezi posluchače širšího spektra dnešní současné kulturní scény. Proto volíme pro tyto koncerty neobvyklý formát „hudební talkshow“. V šesti dílech přivítáme významné osobnosti české a slovenské hudební scény. Pojmeme i různé žánry, od současné hudby klasické, přes jazzovou a elektronickou. Protneme svět hudby se světem výtvarného umění, literatury a filmu.
Pozvání přijali: skladatelé Miloš Štědroň, Vladimír Franz, Petr Kotík (v hudebním duelu s Philipem Glassem), Marián Lejava, Kateřina Horká, laureáti mezinárodní skladatelské soutěže Konvergencie 2023, skladatel elektronické hudby a zvukový designer Karel Havlíček a skladatel a spisovatel Vadim Petrov.
Na koncertech budou uvedena díla v českých a především ve světových premiérách, za což jejich autorům velmi děkuji!
Dva z koncertů jsme označili jako „mimořádné“, jsou výjimečné svým charakterem a ve spolupráci se Švandovým divadlem se budou konat ve velkém sále Švandova divadla. Je to koncert (S3) Petr Kotík a Philip Glass: 50 let v New Yorku a gratulační koncert (S4) Vladimír Franz 65. Závěrečný koncert cyklu je koncertem „speciálním“, bude se konat ve Studiu S1 Českého rozhlasu a jeho součástí bude světelná vizualizace hudby.
Podstatnou složkou koncertů je živá debata s přizvanými hosty. Hudebními interprety budou členové orchestru Prague Philharmonia a jejich speciální hudební hosté – houslistka a zpěvačka Gabriela Vermelho, klavírista Miroslav Beinhauer a klarinetistka Anna Paulová. „Hudební talkshow“, neboli koncerty cyklu soudobé hudby S orchestru Prague Philharmonia jsou pro ty z Vás, kteří se chcete nechat prostřednictvím výsostné hudby a mluveného slova přenést daleko za horizonty běžných zážitků.
Hana Dohnálková
moderátorka a dramaturgyně Cyklu soudobé hudby
Vladimír Franz 65: Hudba jako energie
Prague Philharmonia |
Režisér: | Hana Dohnálková |
---|---|
Hrají: | Vladimír Franz, Členové orchestru Prague Philharmonia |