Petr Kotík a Philip Glass: 50 let v New Yorku

Cyklus soudobé hudby S – MIMOŘÁDNÝ KONCERT

Prague Philharmonia
Režisér: Hana Dohnálková
Hrají: Philip Glass, Petr Kotík, Miroslav Beinhauer, Členové orchestru Prague Philharmonia

Nejbližší uvedení

Philip Glass (1937)

  • String Quartet No. 1 (1966, česká premiéra)
  • Piece in the Shape of a Square pro dvě flétny (1967, česká premiéra)
  • Two Pages (1968)

 

Petr Kotík (1942)

  • Arianne – Sonáta pro violoncello a klavír (2001–2024, světová premiéra)
  • Suita z opery Master-Pieces (2014–2018/2024, světová premiéra) 

Host: Miroslav Beinhauer — klavír
Členové orchestru Prague Philharmonia

 

Mimořádný koncert

Dva skladatelé, kteří se od 70. let 20. století pohybují v prostředí hudební avantgardy v New Yorku, jenž se pro ně stal společným bodem k tvoření, komponování, organizování koncertů a stěžejních uměleckých projektů. Co je v počátcích jejich hudebního angažování nejvíce ovlivnilo? Byli zásadně formováni svým rodinným zázemím? 

Večerem o vývoji hudební avantgardy v New Yorku od 70. let 20. století vás provede Petr Kotík, kterého pojí s Philipem Glassem dlouholeté přátelství. Program kompozic Philipa Glasse byl pro tento koncert konzultován s blízkými spolupracovníky Philipa Glasse – klavíristou Michaelem Riesmanem (hudebním ředitelem Philip Glass Ensemble a dirigentem téměř všech Glassových skladeb) a Richardem Guérinem (ředitelem nahrávací společnosti Philipa Glasse). 

Vybrány byly tři skladby, dvě z nich zazní v české premiéře. Jako třetí byla vybrána skladba Two Pages z roku 1968, jedna z nejtypičtějších kompozic Philipa Glasse z tohoto období, k jejíž interpretaci jsme přizvali světového klavíristu Miroslava Beinhauera, který toto dílo již několikrát provedl. 

Z hudební tvorby Petra Kotíka na programu zazní dvě skladby, obě ve světové premiéře. U příležitosti tohoto koncertu bude vydán unikátní rozhovor obou skladatelů, který spolu vedli v roce 2014 v New Yorku o jejich studijních létech, profesních začátcích a inspiracích.

 

O CYKLU 

Dvacáté výročí svého působení oslaví v sezoně 2024/2025 Cyklus soudobé hudby S. A slavit budeme ve velkém stylu! Naší ambicí je posunout tuto řadu mezi posluchače širšího spektra dnešní současné kulturní scény. Proto volíme pro tyto koncerty neobvyklý formát „hudební talkshow“. V šesti dílech přivítáme významné osobnosti české a slovenské hudební scény. Pojmeme i různé žánry, od současné hudby klasické, přes jazzovou a elektronickou. Protneme svět hudby se světem výtvarného umění, literatury a filmu.

Pozvání přijali: skladatelé Miloš Štědroň, Vladimír Franz, Petr Kotík (v hudebním duelu s Philipem Glassem), Marián Lejava, Kateřina Horká, laureáti mezinárodní skladatelské soutěže Konvergencie 2023, skladatel elektronické hudby a zvukový designer Karel Havlíček a skladatel a spisovatel Vadim Petrov.

Na koncertech budou uvedena díla v českých a především ve světových premiérách, za což jejich autorům velmi děkuji!

Dva z koncertů jsme označili jako „mimořádné“, jsou výjimečné svým charakterem a ve spolupráci se Švandovým divadlem se budou konat ve velkém sále Švandova divadla. Je to koncert (S3) Petr Kotík a Philip Glass: 50 let v New Yorku a gratulační koncert (S4) Vladimír Franz 65. Závěrečný koncert cyklu je koncertem „speciálním“, bude se konat ve Studiu S1 Českého rozhlasu a jeho součástí bude světelná vizualizace hudby.

Podstatnou složkou koncertů je živá debata s přizvanými hosty. Hudebními interprety budou členové orchestru Prague Philharmonia a jejich speciální hudební hosté – houslistka a zpěvačka Gabriela Vermelho, klavírista Miroslav Beinhauer a klarinetistka Anna Paulová. „Hudební talkshow“, neboli koncerty cyklu soudobé hudby S orchestru Prague Philharmonia jsou pro ty z Vás, kteří se chcete nechat prostřednictvím výsostné hudby a mluveného slova přenést daleko za horizonty běžných zážitků.

Hana Dohnálková
moderátorka a dramaturgyně Cyklu soudobé hudby

Petr Kotík a Philip Glass: 50 let v New Yorku

Prague Philharmonia
Režisér: Hana Dohnálková
Hrají: Philip Glass, Petr Kotík, Miroslav Beinhauer, Členové orchestru Prague Philharmonia